Paznokieć dystroficzny , pogrubiony, zniekształcony

Paznokieć dystroficzny to zmiany powstające w paznokciu w wyniku długotrwałego urazu. Tego typu zmiany mogą się pojawić w następstwie noszenia nieprawidłowego obuwia (np. butów na wysokim obcasie z czubkami lub niedopasowanego obuwia u dzieci, gdy stopa jeszcze rośnie). Powtarzający się uraz prowadzi do uszkodzenia macierzy paznokcia a w konsekwencji do  pogrubienia i przebarwienia płytek. W zaawansowanych przypadkach twardy i pogrubiały paznokieć może ulec zakrzywieniu, przypominając róg barani – zaburzenie takie nosi nazwę onychogryphozy.

Paznokciami dystroficznymi są :

-anonychia

-onychodystrofia

-onychogryphoza

-onychomadesis

-subungual hyperkeratosis

 Najważniejszą rzeczą jest podziałać na przyczynę oraz w miarę możliwości ją wyeliminować  przynajmniej częściowo.Nie jest to łatwe gdyż bardzo często wiążą się one z chorobami. Przede wszystkim należy skupić się na na leczeniu chorób współistniejących,( łuszczycy,niewydolności krążenia, oraz unikać czynników drażniących.

 Postępowanie podologiczne:

Paznokcie dystroficzne należy regularnie oczyszczać oraz ścieniać. W warunkach domowych ,z pozoru łatwy zabieg  jak ich obcięcie,wydaje się niemożliwy ze względu na nienaturalną grubość i twardość. Paznokciom dystroficznym często towarzyszy onycholiza czyli oddzielenie paznokcia od łożyska, jest to kolejny powód do odwiedzenia gabinetu podologicznego ,gdyż w oderwanej przestrzeni zbierają się  zrogowacenia i zanieczyszczenia które bezwzględnie trzeba usunąć. Po oczyszczeniu paznokcia dystroficznego ,w miejscu ubytku ,w okresie letnim z powodzeniem można wykonać rekonstrukcję

Przypadek 1 - przed zabiegiemPrzypadek 1 - przed zabiegiem
Przypadek 1 - po zabieguPrzypadek 1 - po zabiegu