Suchość skóry stóp

Prowadzone badania nad przyczynami suchości skóry potwierdziły, że zwłaszcza kończyny dolne są narażone na liczne zaburzenia ze strony pracy układu tętniczego i żylnego, konsekwencją czego jest uszkodzenie wegetatywnych układów zakończeń nerwowych gruczołów łojowych jak również potowych.

To sprawia, że zaburzona jest fizjologia poszczególnych warstw skóry, nie otrzymują one odpowiedniej ilości płynów i lipidów. Suchość skóry może dotyczyć wybranych miejsc bądź obejmować całą stopę. Obumarły suchy naskórek charakteryzuje się żółtym odcieniem, czasami nawet brudnoszarym, może mieć stałą i spójną konsystencję, jak również być bardzo kruchy, łuszczący się i spękany. Nadmierne rogowacenie występuje najczęściej w miejscach najbardziej obciążonych, tj. na piętach, w obszarze stawów proksymalnych palców stopy i na zewnętrznej krawędzi podeszwy stopy.

Przyczyny keratogenezy, czyli rogowacenia skóry, mogą być różne. Poza nadmierna suchością skóry można wyróżnić tu także skłonności osobnicze człowieka. Do nadmiernej suchości i rogowacenia może prowadzić nieodpowiednie dopasowane obuwie, często o zbyt twardej podeszwie. Wywołuje ono nadmierny ucisk tak jak przy długotrwałym staniu, bądź tarcie prowadzące do nadmiernego podrażnienia.

Wpływ na tego typu zaburzenia skórne mogą mieć również zachwiania równowagi hormonalnej organizmu. Najczęściej dotyczy to okresu menopauzalnego i tzw. zaburzeń wegetatywnych. Współistniejące choroby, takie jak reumatyzm, choroby tarczycy,cukrzyca, zaburzenia pracy wątroby i nerek, jak również nadwaga i niedobory witaminowe, głównie witaminy A, mają negatywny wpływ na fizjologię skóry i mogą znacznie przyspieszać jej rogowacenie.

Kolejną ważna przyczyną wpływającą na keratogeneze jest nieprawidłowe ułożenie szkieletu kostnego a co za tym idzie wszelkie deformacje w budowie stopy. Nadmierne rogowacenie, suchość i pękanie skóry może towarzyszyć infekcji grzybiczej i alergiom skóry.