Wrastające i wkręcające paznokcie

Wrastające paznokcie dotyczą najczęściej paluchów. Nieprawidłowe ustawienie palucha,zła  pielęgnacja płytek paznokciowych stóp (np złe obcinanie,czy permanentne stosowanie chemii w postaci hybryd czy żeli) lub niewygodne obuwie powoduje wrastanie paznokcia w otaczające go tkanki, tworząc stan zapalny i silny ból.

Przy wrastaniu paznokci dochodzi do stałego ucisku brzegów paznokcia na wał paznokciowy, co prowadzi do powstania dolegliwości bólowych. Po pewnym czasie może dość do przerwania ciągłości skóry i powstania stanu zapalnego. Przy utrzymującym się wysięku dochodzi do infekcji bakteryjnej i stanu ropnego. Zmieniony zapalnie wał paznokciowy reaguje nadmiernym tworzeniem ziarniny zapalnej, powstaje tzw. "dzikie mięso",a konsekwencji bardzo często przerost i zwłóknienie wałów paznokciowych-( patrz zakładka PODOCHIRURGIA) .Ból, który towarzyszy wrastaniu może być tak duży, że uniemożliwia włożenie obuwia.

Paznokieć wkręcający można rozpoznać po charakterystycznym zwijaniu się paznokcia w rurkę. Główną przyczyną tej dolegliwości jest zazwyczaj deformacja kostno stawowa oraz paliczków dystalnych, spowodowana nieprawidłową biomechaniką stopy. Często pacjenci winią za taki stan paznokci zbyt wąskie obuwie lub niewłaściwe obcinanie paznokci, co nie ma potwierdzenia w mojej praktyce.

Przyczyny powstawania wrastającego paznokcia:

  • predyspozycje genetyczne
  • zmiany ortopedyczne (deformacje palców, paluch koślawy, płaskostopie zaburzenie biomechaniki chodu)
  • nadwaga
  • nadmierne pocenie
  • zaburzenia mikrokrążenia
  • urazy
  • nieprawidłowe obcinanie
  • niewygodne zbyt ciasne obuwie

Nowoczesną metodą walki z wrastającymi paznokciami jest ortonyksja. Ortonyksja, czyli prostowanie paznokcia oznacza korektę płytki paznokciowej poprzez specjalny aparat. Klamra działa na zasadzie dźwigni, boki delikatnie podnosi a środek dociska przez co jest możliwe spłaszczenie łożyska paznokcia.

Czas trwania terapii jest sprawą bardzo indywidualną, może trwać nawet około roku.

W przypadku wrastającego paznokcia można zastosować metodę VH Osthold Perfect, aparat Frasera które działają szybko i łagodnie. Zakładanie klamry na wrastający paznokieć jest prawie bezbolesne. Są alternatywą dla operacji.

Klamra VHO Osthold Perfect - jest trzyczęściową klamrą wykonaną ze stali chirurgicznej. Siłę nośną na bokach reguluje się indywidualnie. Jest podobnie jak klamra Frasera najbardziej zaawansowaną metodą korekcji ciężkich stanów wrastania paznokci. Stosowana również do korekcji paznokci rurkowatych.

Zalety klamer otronyksyjnych.

  • natychmiastowe usuwanie bólu
  • uniknięcie bolesnych operacji - ważna zaleta nie tylko dla diabetyków
  • nie przeszkadzają podczas chodzenia
  • nie ograniczają sprawnośći ruchowej
  • klamry można zakładać niezależnie od pory roku.

Obecnie do dyspozycji mamy wiele aparatów ortonyksyjnych .Ostatecznie o tym jaki aparat zostanie zastosowany decyduje specjalista podolog.

 

Przypadek 1

Przed terapiąPrzed terapią
W trakcie leczeniaW trakcie leczenia
Po terapiiPo terapii

Przypadek 2

Przed terapiąPrzed terapią
Po terapiiPo terapii

Przypadek 3

Przed terapiąPrzed terapią
W trakcie leczeniaW trakcie leczenia
Po terapiiPo terapii

Przypadek 4

Przed terapiąPrzed terapią
Po terapiiPo terapii
Paznokieć że stanem zapalnym przed terapią Paznokieć że stanem zapalnym przed terapią
Po terapiiPo terapii
Stan zapalny z hipergranulacją przed terapią podologiczną Stan zapalny z hipergranulacją przed terapią podologiczną
Ten sam pacjent po miesiącu od rozpoczęcia terapiiTen sam pacjent po miesiącu od rozpoczęcia terapii
Retronychia z powikłaniem stan podczas pierwszej wizytyRetronychia z powikłaniem stan podczas pierwszej wizyty
Pierwsza wizytaPierwsza wizyta
Po około 8 tygodniach od pierwszej wizyty . Terapia podologiczna Po około 8 tygodniach od pierwszej wizyty . Terapia podologiczna