Brodawki - kurzajki

Sa najbardziej znaną infekcją wirusową, która liczy ponad 100 odmian tego wirusa. Wirus wnika przez najmniejsze skaleczenie skóry albo błony śluzowej i zaraża najbardziej powierzchowną warstę skóry. Z reguły brodawki mają postać małych, niebolacych guzków na skórze, które za czasem się powiększają, zmieniają kolor na brązowy a ich powierzchnia staje się bardziej szorstka. Pod wierzchnia warstwą skóry uwydatniają się czarne punkty, zwykle określane "korzonkami".

Brodawki przybierają rózną postać, która zalezna jest od ich umiejscowienia. Brodawki umiejsciowione na podeszwie stóp są zazwyczaj płaskie, często wrastają w głąb skóry pod wpływem ucisku cieżaru ciała. Wyjątkiem sa brodawki cierniowe, które podobnie jak odciski wrastają trzpieniem w głąb powodując ból, pokryte sa zrogowaceniem.

Czynniki sprzyjające występowaniu brodawek:

  • urazy, otarcia, skóry
  • przebywanie w miejscach publicznych (basen, sauna, siłownia)
  • obniżenie odporności

W gabinetach podologicznych można przeprowadzać terapię polegająca na leczeniu brodawek jednak jest to długi proces, nalezy więc odpowiednio przygotować pacjenta do terapii a obie strony muszą wykazać konsekwencję w działaniu i cierpliwość.

Przypadek 1

Brodawka - poczatek terapii, wizyta 1Brodawka - poczatek terapii, wizyta 1
 Wizyta 2 Wizyta 2
Koniec terapii wizyta 3. Dalsze zalecenia- domowa terapia zapobiegająca nawrotom.Koniec terapii wizyta 3. Dalsze zalecenia- domowa terapia zapobiegająca nawrotom.

Przypadek 2

Przypadek 2 - przed rozpoczęciem leczeniaPrzypadek 2 - przed rozpoczęciem leczenia
Przypadek 2 - po zakończeniu  leczeniaPrzypadek 2 - po zakończeniu leczenia